Vyrobte si věšák na kabáty

Úroveň dovedností: Začátečník

Konec nepořádku v předsíni

Kabáty a šátky, které doma nosíme každý den, končí nevyhnutelně na hromadě na pohovce nebo ještě hůř, poházené po všech koutech. Je nejvyšší čas vrátit se do civilizace a poskytnout jim domov.

Za život jsem viděl mnoho věšáků na kabáty, obvykle to byly jednoduché, smutné obdélníky s pár nehezky vystupujícími dřevěnými kolíky.  I když se tu nesnažím o bůhvíjaký objev, myslím si, že přišel pravý čas obohatit osobním přístupem svět věšáků na kabáty.

Materiály:

  • fošna (moje má rozměry asi D 50 cm x š 30 cm x tl. 2 cm)
  • přímočará pila (já používám model B&D BDEJS300C)
  • vrtačka/šroubovák s funkcí Autosense
  • přesná bruska s brusným papírem zrnitosti 120 (Model BDEMS600)
  • (2 šrouby 56 mm a kotvy pro uchycení do zdi
  • brousek na ostření
  • bílý značkovač (náhodou jsem měl tento značkovač „Super Chalks“, který se výborně osvědčil)
  • 3 mosazné háky dle vašeho výběru
  • svinovací metr
  • vyhledávač sloupků

Pokyny krok za krokem

Krok 1.

Doma se mi povaloval kus dřeva, který se mi hodil pro tento projekt. Dodal tvaru hor určitý charakter,  kterých bych uměle asi nedokázal vytvořit. Ale pokud chcete něco méně rustikálního nebo naprosto odlišného, stačí si koupit nové dřevo v hobby obchodě.

Probuďte v sobě duši umělce a značkovačem si načrtněte horský masiv. Mně se první nepovedl, tak jsem ho brusným papírem vymazal. A zde vidíte jak dopadl pokus č. 2.

Krok 2. Vyříznutí věšáku

Použijte svoji přímočarou pilu k úkolu, ke kterému byla stvořena. Vyřízněte pouze vnější linie a zvláštní péči věnujete oblým údolím mezi horami. Pokud si zrovna nevěříte, můžete tyto řezy provést z vnějšího kraje fošny. S přímočarou pilou vše rychle zvládnete a nyní můžeme přejít k dalšímu kroku.

Krok 3. Obruste věšák

Přesná bruska je teď přesně to, co potřebujeme. Její jedinečnou vlastností je, že je dostatečně velká pro rychlé přebroušení velkých ploch hor a také přesná, aby se dostala do úzkých koutů, se kterými si běžné brusky neporadí. Brusný papír o zrnitosti 120 je dostatečný, aby ohladil ostré hrany a přitom neodebral moc dřeva. Při broušení se osvědčil sběrný vak na prach, všude bylo čisto, jak bych ani nedoufal.

Krok 4. Přidejte pár detailů

Přesná bruska za nás udělala velký díl práce a teď si nasaďte francouzský baret a vytvořte sněhové čepice na vrcholcích hor. Pokud máte jako značkovač Super Chalks (nemyslím si že ano, ale přesto to říkám), musíte barvit ve více vrstvách a nenechte se odradit, když to z počátku bud vypadat, jako, že se nechytá. Nakonec bude držet.

Krok 5. Přidání háků

V místním železářství jsem sehnal tyto mosazné háky.
Podle mne jsou fajn, protože nejsou do oblouku jako klasické věšáky, o které se kabát může zachytit, a které by s tímto projektem moc neladily. Máte-li jiný názor, nevadí, podle mne jakékoliv háky budou fungovat. Vyměřte si střed a ručně zašroubujte první hák. Potom od něj odměřte dole a doprava další dva háky. Opět je ručně dotáhněte.

Krok 6. Příprava na zavěšení na zeď

Ať jste se rozhodli pověsit své dílo kamkoliv, určitě budete chtít, aby pevně drželo. Ponese totiž docela velkou zátěž a smyslem vynaloženého úsilí je přece to, aby kabáty nekončily někde na zemi. Pomocí vyhledávače sloupků vyhledejte sloupky a odolejte touze vyzkoušet si ho na vlastním těle. Umístěte horský věšák přibližně na místo, kde ho chcete mít, a potom přejeďte zeď vyhledávačem, než najdete sloupek. Potom si místo na zdi vyznačte tužkou. Možná, že váš věšák s horským panoramatem nebude dostatečně dlouhý na 2 sloupky. Ten můj také nebyl. S odpovídajícími hmoždinkami a kotvami jeden sloupek pro bezpečné zavěšení postačí.

Krok 7. Ještě pár otvorů a zavěsíme věšák na zeď

Po nalezení sloupků si předvrtejte otvory pro montážní šrouby. Pokud si je nepředvrtáte, riskujete rozštípnutí dřeva. Takže těch pár vteřin navíc za to stojí. Vrtačka s funkcí Autosense má vynikající funkci, díky které jsme ve vteřině tam, kde potřebujeme, ale chceme-li vrtat klasickým způsobem, umí to také.

A tady to je. Kabáty, šátky, klobouky a další věci každodenního užití už nejsou na gauči, ani na podlaze, ani jinde, kde by vás otravovaly.