Vyrobte si policový stolek ve tvaru vesmírné rakety

Úroveň dovedností: Střední

Vyrobte si něco, co skutečně odráží tento svět.

Náš stolek ve tvaru vesmírné rakety je ideální pro uložení všech vzácných pokladů a navíc ho můžete natřít oblíbenými barvami vašich dětí.

Stáhněte a vytiskněte si šablonu

Stáhněte si šablonu rakety ve formátu PDF a vytiskněte ji. Šablona je vytvořena na papíru velikosti A0, takže pokud máte tiskárnu A4, musíte jí vytisknout na jednotlivých listech A4. K tomu musíte zvolit možnost tisku „dlaždice“ před zahájením tisku. Vaše tiskárna pak vytiskne šablonu na 8 samostatných listech A4. Popřípadě si nechte šablonu vytisknout v nějaké tiskárně.

Pokyny krok za krokem

Krok 1. Slepte části šablony k sobě

Jednotlivé listy A4 slepte maskovací páskou. Ostrým nožem vyřízněte jednotlivé prvky šablony.

Krok 2. Obkreslete šablonu

Připevněte šablonu na překližku a pečlivě ji obkreslete. Zopakujte pro všechny jednotlivé prvky.

Nyní tedy máte všechny řezné linie přeneseny na překližku. Připravte se na řezání.

Krok 3. Vyřežte vnější okraje

Použijte přímočarou pilou v nekyvném nastavení. Tím dosáhnete lepšího řezu. Pečlivě vyřežte prvky podle šablony. Před řezáním upevněte překližku k pracovnímu stolu. Dávejte pozor, ať si neproříznete pracovní stůl.

Řez zahajte na vnější části šablony tak, abyste se vyhnuli pozdějšímu řezání tenkých částí překližky, což nebývá z hlediska řezu bezpečné.

Krok 4. Vyřezání vnitřních okrajů

Potom nařežte střední části šablony a stejným způsobem vyřízněte ostatní části rakety.

Nyní máte vyříznuté všechny části základu rakety.

Krok 5. Naplánujte si police

Rozhodněte se, jak chcete rozmístit police na raketě. My jsme použili 2 police na každé straně, na protilehlých stranách, protože se tak snáze řežou i připevňují.

Krok 6. Přeměření (Část 1 a 2)

Pomocí kružítka si změřte šířku základny v místě, kam chcete upevnit polici. Toto měření proveďte na jedné z napůl vyříznutých částí základny. Tímto způsobem vyříznutá police perfektně sedne do rakety.

Velikost otvoru přeneste pomocí kružítka na zbývající překližku a nakreslete kruh kolem rohu. Úhel rohu musí být přesně 90 °.

Krok 7. Uříznutí polic

Pomocí přímočaré pily nyní můžete uříznout první polici. Tento postup zopakujte pro všechny police.

Protože jsme zrcadlili polohu polic na opačných stranách rakety, vždy jsme vyřízli 2 police stejné velikosti.

Krok 8. Ohlazení hran

Hrany polic pečlivě obruste, aby byly na dotyk hladké. Obruste i zbytek rakety, odstraníte tak třísky a také se vám bude lépe natírat.

Krok 9. Vyznačení mezery uprostřed (Část 1 a 2)

Pro vyznačení správných poloh pro vrtání otvorů na police si musíte nejdříve nakreslit středové linie. Umístěte jeden poloviční základní panel na plný panel a nakreslete čáru podél vnitřního okraje.

Stejným způsobem vyznačte druhou stranu. Tím získáte 2 linie přibližně 12 mm od sebe.

Krok 10. Značky pro vrtání (Část 1 a 2)

Police přidržte v plánovaném místě umístění a nakreslete vodorovnou čáru podél horního okraje police. Potom udělejte 2 značky asi 6 mm pod uvedenou linií a přibližně 30 mm od konců police. To budou vaše místa vrtání. Tento postup zopakujte pro všechny police.

Potom udělejte 2 značky asi 6 mm pod uvedenou linií a přibližně 30 mm od konců police. To budou vaše místa vrtání. Tento postup zopakujte pro všechny police.

Krok 11. Zahájení vrtání

Pokud budete police připevňovat šrouby 3,5 x 30 mm, použijte 3mm vrták. Přepněte vrtačku do režimu vrtání a provrtejte díly skrz v uvedených značkách na raketě. Přidržte police v místě jejich umístění, vyrovnejte jejich horní okraj s linií a provrtejte je.

Krok 12. Připevnění polic

Všechny police připevněte pomocí šroubů 3,5 x 30 mm. 3 základové díly budou připevněny policemi.

Nejdříve připevněte 2 police k hotové raketě. Tuto sestavu potom položte naplocho a k uvedeným 2 policím připevněte jednu polovinu rakety. Horní i spodní výřezy rakety musí být zarovnané, jinak vám raketa nebude stát rovně. Stejný postup použijte u zbývajících polic a druhé poloviny rakety.

Krok 13. Buďte tvořiví

Nyní je třeba dodat hotové raketě osobní nádech. Vezměte nějaké veselé barvy a nabarvěte raketu.

Krok 14. Vše je hotovo