Vánoční dekorace

Úroveň dovedností: Začátečník

Vytvořte si vlastní vánoční dekoraci. Budete potřebovat jen pár kousků překližky a přímočarou pilu.

Pokyny krok za krokem

Krok 1. Obkreslení obrysů písmen na překližku

Vyberte si slavnostní slovo a zvolte vhodný font a vhodnou velikost písmen. Pokud mají písmena tenké tvary, vyberte silnější kus překližky, aby nedošlo ke zlomení písmena při řezání. Vytiskněte si velká písmena na tiskárně a ostrou tužkou a případně i pravítkem obrýsujte tyto písmena na překližku.

Krok 2. Vyřízněte písmena

Upněte kusy překližky 60 x 60 cm pomocí svěrky mezi dva stojany nebo kozy. Pro řezání použijte přímočarou pilu v nastavení řezání křivek a pečlivě vyřežte tvar podle nakreslených čar. Nezapomeňte na pracovní ochranu při práci - ochranné brýle.

Krok 3. Broušení

Obruste případné ostré okraje a čáry od tužky. Použijte vibrační brusku na detaily.

Krok 4. Vytvořte vrstvená písmena

Spojením dvou vrstev písmen na sebe vytvoříte 3D dojem. Stačí jen vyřezat o něco menší písmeno a nalepit je na původní lepidlem na dřevo. Lepidlo nechte přes noc zaschnout před tím, než se pustíte do lakování.

Krok 5. Barvení písmen

Křídová barva je rychlý a ekonomický způsob pro barvení dřevěných povrchů v několika vrstvách. Natřete písmena barvou a nechte uschnout a potom zvažte, zda budete potřebovat další vrstvu. Zaschnutí barvy může trvat až jednu hodinu, v závislosti na tom, kolik barvy je použito. Pokud chcete dosáhnout staršího obnošeného vzhledu, natírejte písmena smirkovým papírem s jemnou zrnitostí.

Tipy:

  • Vystavte hotová písmena na parapetu, římse nebo na polici nebo písmena nalepte na desku.
  • Stylizujte písmena dalšími dekoračními předměty. Můžete například použít rustikální věnec z bobule místo jednoho z písmen.

Krok 6. Hotovo!