UDĚLEJ SI SÁM: Stará školní lavice

Úroveň dovedností: Střední

Staré je nyní moderní. Máte možnost někde sehnat starou školní lavici? Belgeunfois ji sehnala a udělala z ní úplně novou.

Celý postup vysvětluje v tomto návodu. Školní lavice opět ožila a přitom si zachovala původní charakter.

Pokyny krok za krokem

Krok 1. Nákres

Začněme nákresem. Hlavně nesmíte na nic zapomenout.
Základní ideou bylo obrousit největší dřevěné součásti, natřít kovovou konstrukci a z jednoho kalamáře vytvořit lampu. Druhý kalamář poslouží jako stojan na tužky. Také vytvořím drážku pro iPad nebo jiný tablet.

Krok 2. Demontáž

První a nejjednodušší krok je demontáž. Vyzbrojte se elektrickým šroubovákem a hurá do toho! Opatrně se starými šrouby, mohou se jim strhnout hlavy a nepůjdou ven.

Rada: použijte trochu uvolňovacího spreje WD-40, se kterým jdou staré a zarezlé šrouby snáze ven.

Pokud jsou šrouby v dobrém stavu, poznamenejte si místo, odkud jste je vyšroubovali a schovejte si je. Pak je můžete bez problémů znovu použít.

Rada: staré rezavé šrouby můžete očistit v octě.

Krok 3. Broušení

A teď moje oblíbená práce, broušení. Než začnete, prohlédněte si dobře dřevo a ostatní materiál. Pokud se jedná o masivní dřevo, můžete brousit hodně vrstev bez jakýchkoliv problémů. Pokud pracujete s cennějším dřevem nebo s tenkou vrstvou masivu, musíte horní vrstvy brousit velmi opatrně.

K broušení použijte brusku na detaily BLACK+DECKER Mouse. Je velmi flexibilní a nepotřebuje mít v blízkosti eletrickou zásuvku! Je skvělá  pro malé plochy a dokončování. Potřebujte 3 druhy brusného papíru: 80gr, 100gr a 120gr.

Čím menší zrnitost, tím více dřeva odebírá. Takže začneme s tím hrubozrnným a nakonec povrch doladíme jemnozrnným papírem.

Také jsme chtěli částečně zachovat autentičnost školní lavice. Proto jsme nebrousili některé části na okrajích, abychom vytvořili zajímavý kontrast světlého (obroušeného) a tmavého (přírodního) dřeva.

Krok 4. Nátěr kovových nohou

Naštěstí kovové nohy nikdy natřené nebyly. Takže po nenáročném očištění jsou připravené k nátěru!

Zajímavý tip pro zvolení správného spreje. Nechoďte pro barvu dd hobby marketu. Mají je tam velmi drahé, navíc nevalné kvality. Raději si kupte sprej v obchodě pro sprejery. Nejenom, že jsou levnější, ale jsou vynikající kvality a paleta barev je tak široká!

Nejdříve naneste základní vrstvu a potom vybranou barvou. A chcete-li, zvolte barvu s leskem!

Krok 5. Drážka pro tablet

Tak tohle byl pro mne rozhodně ten nejtěžší úkol. Použila jsem vrtačku a kotoučovou pilu BLACK+DECKER a několik dlát. Na vnějších okrajích plánované drážky jsem vyvrtala dva otvory (12 mm). Těmi se protáhnou kabely k tabletu. Také poslouží jako značky okrajů pro kotoučovou pilu.

Aby v drážce držel iPad/tablet, musí mít hloubku asi 15 mm a úhel řezu 45-50°. Pomocí vodítka a několika bodů vyznačených tužkou jsme se rozhodla, kam přiložím pilový list. Tento krok musíte zopakovat několikrát, než dosáhnete správné šířky. Ale pozor, máte jen jeden pokus, žádný prostor pro chyby!

Rada: K tomuto účelu můžete použít horní frézku

Takže dok pro tablet máme hotový. Udělala jsem ještě jeden zářez pilou uprostřed drážky. Ten prochází lavicí na obou stranách, takže kabel má dost prostoru. Jedná se o běžný řez, takže tablet nepropadne.

Nakonec jsem drážku dokončila dlátem na dřevo.

Krok 6. Ještě světlo

Pro lampičku jsem použila otvor po kalamáři. Velikostně sedl úplně přesně. Použila jsem běžné stropní svítidlo. Stačí jen připojit kabel do zásuvky. Zapojit správně vodiče kabelu a máme to!

Krok 7. Sestavení

Už to skoro je. Použijte v opačném pořadí všechny kroky jako při demontáži a všechno bude fajn. Vrátila jsem všechny původní šrouby, aby byla lavice co nejpevnější.

Teď lavici šikovně umístěte a je hotovo!

 

Původní zdroj: https://belgeunefoisblog.wordpress.com/2019/08/30/diy-avant-apres-dun-banc-scolaire-vintage/