Průvodce nákupem šroubováků

Pokud by mělo být ve vaší domácnosti byť jen jediné nářadí, tak by to musel být šroubovák.

A person is connecting the charging cable to the BLACK+DECKER 4V MAX* Cordless Screwdriver.

Dobře vybavená domácnost potřebuje více než jen ruční šroubovák a také by měl v ní být minimálně jeden akušroubovák pro usnadnění práce. Akušroubováky nejsou jen pro ulehčení práce, zvládnou úkoly, na které běžný šroubovák nestačí.

Základní informace o šroubovácích

Velikost šroubováku

Všechny typy šroubů a šroubováků mají čtyři velikosti: Čísla 0-4 značí velikost od nejmenší 0 po největší 4. Nejběžněji používaná velikost je č. 2. Je zcela zásadní zvolit správnou velikost šroubováku a bitu podle šroubu. Pokud to neuděláte, šroubovák může sklouznout a poškodit hlavu šroubu natolik, že jeho další šroubování bude obtížné.

Další důležitou proměnnou je délka dříku šroubu. U delšího můžete nastavit vyšší moment, ale spíš vybírejte kratší podle prostoru kam, je určen. Délka šroubů je od několika až po desítky centimetrů.

Šroubováky na alkalické baterie

Tento typ šroubováků nemusíte nabíjet, protože jsou napájeny bateriemi typu AA. Jsou vhodné pro běžné občasné použití, například pověšení obrazu nebo připevnění poštovní schránky. Pokud chcete pracovat se dřevem, tak si vyberte robustní 6V šroubovák. Silnější akušroubovák si poradí i se složitějšími úkoly při zpracování dřeva, a lze ho použít i jako slabší vrtačku, stačí vyměnit nástavec.

Víceúčelové šroubováky

Žádný akušroubovák nezvládne všechny úkoly, pak je dobrým řešením víceúčelový šroubovák, jehož součástí je i sada vyměnitelných bitů. Základní akušroubovák má v příslušenství klasické ploché bity č. 1 a 2, pak křížové bity č. 1,2 a 3 a hvězdicové bity č. 1 a 2. V případě potřeby si můžete přikoupit sadu bitů torx. Pokud potřebujete inbusový bit, pak doporučujeme zakoupit víceúčelový šroubovák se sadou obsahující bity v rozsahu 5,/64 - 1,4“ anebo 1,5 - 8 mm.

Akušroubováky

Bity pro šroubováky můžete použít s jakoukoliv aku vrtačkou, ale takový aku šroubovák, jako je BLACK+DECKER CS3653 3.6V Lithium, dobře funguje i v těžko přístupných prostorech a v příslušenství má všechny potřebné bity.

Nízkonapěťové nabíjecí šroubováky

Šikovný BLACK+DECKER CS3653 3.6V Lithium nabíjecí šroubovák lze nabíjet přes mikro USB nabíječku a jedná se o vhodný šroubovák pro běžné použití v domácnosti. Stejně tak i nabíjecí šroubovák BLACK+DECKER 2.4V Direct-Plug stačí připojit rovnou do zásuvky bez nutnosti jakéhokoliv kabelu. Mezi volitelné vlastnosti, které stojí za úvahu, patří:

  • Způsob nabíjení: Zvažte, jestli je pro vás lepší nabíjení z elektrické zásuvky nebo přes USB.
  • Nastavitelný utahovací moment: Pokud nevyžadujete plný vysoký točivý výkon, zvolte nižší hodnotu, aby se nepoškodily hlavy šroubů nebo se šroub nezavrtal příliš hluboko.
  • Indikátor chodu vpřed/vzad: Vizuální pomocník vám ukáže, kterým směrem se šroubovák otáčí, takže vám nehrozí zavrtání šroubu hlouběji, když se ho snažíte vyšroubovat.
  • Stahovací držák šroubu: Už žádné spadlé šrouby, užívejte si pohodlí s magnetickým držákem, který šroub udrží při šroubování v požadované poloze.
  • Otočná hlava: Otočnou hlavu šroubováku BLACK+DECKER® 4V MAX* Lithium Pivot s příslušenstvím lze natočit do pravého úhlu pro použití i v extrémně stísněných prostorech.
  • Ovládání utahování zápěstím: Pohybem zápěstí můžete změnit rychlost a změnu otáčení šroubováku.

Rázové šroubováky

Ty nejtěžší úkoly, jako je zašroubování dlouhých šroubů do tvrdého dřeva, vyžadují extra sílu. Rázový šroubovák 8V vám poskytne utahovací moment, který potřebujete. Funguje 10krát vyšší rychlostí než ostatní šroubováky a vyvine dvojnásobný utahovací moment. Pokud potřebujete vyšroubovat zarezlý šroub nebo připevnit část stroje, tak toto je ten pravý nástroj.