Ozdobná krbová římsa

Úroveň dovedností: Snadné

Krb je okouzlujícím dekorativním prvkem každého domova. V tomto příspěvku vám Noémie vysvětlí krok za krokem, jak si můžete vyrobit falešnou krbovou římsu a vylepšit tak interiér svého bytu.

Tato lavička se snadno vyrábí a lze ji dokonce přizpůsobit pomocí barev.

Co budete potřebovat:

 • MDF desky o tloušťce 12 mm (nechala jsem si vše nařezat na míru v hobby marketu, dnes to dělají skoro všechny zadarmo. Ideální, když nemáte materiál doma!) ; Potřebné rozměry najdete níže.
 • 10 cm širokou desku z borovicového dřeva o tloušťce 1,2 cm (potřebovala jsem téměř 1 metr): použijeme ji na soklové lišty.
 • Dřevěné lišty: Vybrala jsem 2 různé typy: jednu s profilem (na horní desku; na tu jsem potřebovala něco málo přes 1,5 metru) a druhou plochou (okolo ohniště; na to jsem potřebovala něco málo přes 2,1 metru). Vybrala jsem jemné lišty, protože chci dosáhnout minimalistického vzhledu. Ale jsou jen na ozdobu, takže vy si vyberte, co se líbí vám!
 • 23 kovových úhelníků
 • 12mm šrouby (nesmí přečnívat ven z MDF desky!)
 • tmel na dřevo
 • lepidlo na dřevo
 • několik svěrek

Pokyny krok za krokem

Krok 1. Začínáme

Začínáme nařezáním MDF desek na správné rozměry. Koupila jsem si jednu desku 122 x 244 cm (to jsou standardní rozměry v mém oblíbeném hobby marketu) a rozdělila ji na následující kusy:

 • 1 deska 113 x 23 cm: to bude horní část krbové římsy.
 • 4 desky 100 x 20 cm: to jsou boční a vnitřní stěny.
 • 2 desky 100 x 25 cm: to jsou svislé přední stěny.
 • 1 deska 60 x 25 cm: toto bude vodorovná přední stěna krbové římsy uprostřed nad ohništěm.

Prodavač byl velmi rád, že jsem mu udělala náčrt, jak má řezat! Abyste mu usnadnili život a vyvarovali se chyb, radím vám, abyste udělali totéž! Tady je můj výkres (a zbytek desky jsem si samozřejmě schovala pro budoucí projekty):

Krok 2. Sestavení krbové římsy

Jakmile jsou MDF desky nařezány na požadované rozměry, jsme připraveni na sestavení krbové římsy.

RADA: Na každý spoj jsem použila lepidlo, úhelníky a šroubky: samotné lepidlo nestačí, ale pomáhá sesadit MDF desky správně a co nejblíže k sobě.

Na hranách desek šrouby nepoužívám, protože by se tam desky mohly rozštípnout a konstrukce by se oslabila. A s lepidlem a kovovými úhelníky to opravdu není nutné!

Začneme sestavením 2 sloupků krbové římsy: každý sloupek se skládá z desky 100 x 25 (uprostřed) a dvou desek 100 x 20. Na každý spoj jsem dala 3 úhelníky; celkem tedy šest na každý sloupek.

Potom můžeme sloupky spojit s deskou 60 x 25: položte je na podlahu čelem dolů. Pak položte desku 60 x 25 mezi dva sloupky a upevněte ji 2 úhelníky na každé straně.

Je důležité, aby vše bylo co nejrovnější, aby spoje mezi deskami byly hladké a v podstatě neviditelné.

Nyní konstrukci zvedneme, obrátíme vzhůru nohama a postavíme ji na desku 113 x 23, která bude sloužit jako horní police.

V rozměrech, které jsem vám dala, jsem na 3 stranách (na 2 bocích a vpředu) nechala několik centimetrů navíc, abyste tam mohli dát lišty. Dohlédněte tedy na to, abyste římsu správně vycentrovali nahoře, a zarovnejte pouze zadní stranu (ostatní 3 strany přečnívají o pár milimetrů).

Vše zajistěte zbývajícími úhelníky (2 v každém sloupku a 3 uprostřed).

Konstrukci máme hotovou!

Krok 3. Broušení

Nyní, když je konstrukce sestavená, přišel čas na povrchovou úpravu.

Viditelné spoje (zejména předních desek) obruste tak, aby byl přechod mezi jednotlivými MDF deskami co nejméně viditelný. Můžete také obrousit hrany a rohy pro jemnější a realističtější vzhled.

Pomocí tmelu na dřevo vyplňte mezery v některých spárách (zejména na bocích). Některé tmely na dřevo je nutné po zaschnutí obrousit.

Krok 4. Olištování

Nyní přišel čas na lišty: Nařežte lišty pod přesným úhlem, abyste vytvořili úhledné spoje (můžete to udělat přímočarou pilou nebo také ruční pilou s pokosovým nástavcem: to je ideální nástroj pro vedení řezu).

Lišty přilepte lepidlem na dřevo a připevněte několika svěrkami, aby vše zůstalo na svém místě.

Rozhodla jsem se dát na svoji krbovou římsu i sokl, aby vypadala ještě realističtěji. Nařezala jsem 4 soklové lišty na míru a nalepila je na spodní stranu sloupků (pozor na řezání rohů pod úhlem: já jsem použila možnost nastavení mojí přímočaré pily na 45°: jak praktické!).

Abyste dosáhli toho, že krbová římsa bude stát těsně u stěny, je důležité udělat výřezy na její zadní straně (ve 4 svislých deskách), do kterých zapadnou soklové lišty místnosti. Změřte soklové lišty v místě, kam chcete umístit krbovou římsu, a přeneste tyto rozměry na spodní část krbové římsy: obdélníky odřízněte a je to!

Krok 5. Čas na nátěr

Teď můžeme krbovou římsu natřít. Můžete si vybrat jakoukoliv barvu, jakou chcete.

Já jsem nanesla 3 vrstvy speciální barvy na nábytek Levis: s ní není potřebný žádný lak na ochranu povrchu před nárazy a poškrábáním.

Upozornění: MDF materiál je velmi savý, proto je potřeba více vrstev než u běžného povrchu. Nejprve jsem jemným kulatým štětcem natřela rohy a lišty a poté malým malířským válečkem větší plochy.

Krok 6. Výsledek: A je to!

Myslím, že výsledek je velmi uspokojivý; vypadá to jako skutečný krb! No, chybí ohniště, to je pravda. Ale myslím si, že je to ideální pro vytvoření iluze, dodává místnosti hřejivý, elegantní a útulný nádech. Také je to skvělé místo pro dekorace: postavte nahoru nějaké své oblíbené předměty, nějaké rámy a svíčky do prostoru ohniště, před to nějaký pěkný koš s přikrývkami a polštáři... Vznikne skutečně překrásný celek.

Původní zdroj: https://pierrepapierciseaux.be/diy/diy-70-une-fausse-cheminee/