Netradiční police

Úroveň dovedností: Střední

Police jako ústřední bod místnosti. S těmito policemi získá váš obývací pokoj osobitý ráz. Při výrobě těchto nápaditých polic postupujte podle těchto pokynů krok za krokem.

Pokyny krok za krokem

Krok 1. Nařezání policových dílů

Nejdříve musíme uříznout horní, spodní a boční desky v dané šířce. My používáme překližku s březovou dýhou o síle 12 mm. Na 4 dílech překližky zvlášť: Udělejte několik značek po 15 cm, spojte tyto značky přímkou pro vedení řezu.

Krok 2. Uříznutí polic

Přímočarou pilou BLACK+DECKER (nebo kotoučovou pilou BLACK+DECKER, pokud ji máte) proveďte přímý řez. Tím nařežete desky o šířce 15 cm.

Krok 3. Řez na délku

Vyznačte si požadovanou délku desky, kterou hodláte řezat. To bude boční deska skříňové police.

Krok 4. Police musí být pravoúhlá (kroky 4 a 5)

Pomocí tesařského úhelníku narýsujte spojnici přes provedené značky. Přímočarou pilou proveďte podélný řez

Krok 5. Vyznačení zbývajících desek 1 a 2

Vyměřte zbývající boční panely, horní a dolní díly a nakonec zadní desky. Díly vyřízněte po vyznačených linkách.

Krok 6. Vyznačení zbývajících 3 desek

Po vyměření zbývajících desek jednotlivé díly nařežte

Krok 7. Vodící otvory na desce 2

Vyvrtejte vodicí otvory pro šrouby. Použijte 3-4mm vrták do dřeva nebo víceúčelový bit. Protože používáme 12mm sololit, vyvrtejte otvor 6 mm od okraje. Desku provrtejte skrz do druhé desky. Tímto postupem předejdete štípání dřeva při sešroubování.

Krok 8. Sešroubování polic 1 a 2

Sešroubujte díly pomocí šroubů 3,5 x 30 mm. Začněte bočními díly a zadní deskou.

Krok 9. Vodící otvory na desce 1

Vyvrtejte vodící otvory pro sešroubování dílů.

Krok 10. Výroba police

Připojení poslední boční desky. Umístění šroubů si rozvažte. Protože některé z nich mohou být viditelné při sestavení, možná stojí zato je umístit stejně i u ostatních desek. 5 cm od předních a zadních okrajů, například.

Sešroubujte díly dohromady

Krok 11. Broušení

Přebruste všechny spoje a hrany a odstraňte všechny piliny a stopy po popálení. Jemně obruste všechny obnažené rohy, aby se odstranily případné piliny.

Krok 12. Sestavení všech skříňových polic dohromady

Po obroušení všech dílů sestavte skříňové police dohromady. Položte je na rovný povrch, vyvrtejte vodicí otvory, sešroubujte je tak, aby byly propojené navzájem.

Krok 13. Několik skříňových polic provrtejte na zadní straně

Vyvrtejte otvory (průměr 4 mm) na zadní straně u 2 nebo 3 horních skříněk. Sežeňte si pomocníka, který vám celou sestavu pomůže přidržet. Sestavu vyrovnejte podle rovnováhy. Vyvrtané otvory si vyznačte na zdi. Vyznačení můžete provést vrtačkou, jen opatrným projetím otvorů, aby se hrot označil na zdi.

Krok 14. Vyvrtání otvoru do zdi

Pomocí 6mm vrtáku do zdiva vyvrtejte otvory na právě vyznačených místech. Vložte červené 6mm hmoždinky. Naklepněte je opatrně kladivem. Pokud zavěšujete polici na sádrokarton, použijte odpovídající kotvící prvky.

Krok 15. Připevnění police na zeď

Zvedněte sestavu zpět do vyznačené polohy a vyrovnejte otvory s hmoždinkami. Policovou sestavu připevněte pomocí šroubů 4 x 50 mm.

Krok 16. Ozdobení polic

Zadní desky můžete pro oživení nabarvit různými barvami. Použijte barvy na základě vody nebo tapety.