Koupelnové regály

Úroveň dovedností: Střední

Namísto ukládání ručníků a dalších hygienických potřeb do skříněk v chodbě, je můžete mít v koupelně po ruce v regálu, který si snadno sami vyrobíte.

Tento koupelnový regál si vyrobíte za jedno odpoledne. Má pět polic s více jak centimetrovými větracími mezerami mezi latěmi. Spodní police je 17,5 cm nad zemí, aby ručníky nevlhly od země (a snadno se vytíralo pod regálem). Doba dokončení projektu: 6 hodin plus doba na povrchovou úpravu dřeva.

Potřebné vybavení:

 • (7 ks) 5 x 5 cm borovicových hranolů, délka 210 cm
 • (6 ks) 1,25 x 5 x 240 cm borovicových latí
 • BLACK+DECKER CS1250LK-QS kotoučová pila
 • BLACK+DECKER ASD184K-QW vrtačka s technologií Autosense™
 • BLACK+DECKER KA199-QS bruska
 • smirkový papír se zrnitostí 120 a 180
 • 1/8” vrták
 • (140 ks) šroubů do dřeva 38 mm
 • (60 ks) šroubů do dřeva 85 mm
 • voděodolné lepidlo na dřevo
 • tesařský úhelník
 • tužka
 • lazura
 • hadřík
 • lak ve spreji

Pokyny krok za krokem

Krok 1. Nařezání hranolů a latí

Pomocí akumulátorové kotoučové pily BLACK+DECKER nařežte hranoly 5 x 5 cm na následující rozměry:

 • (4) kusy, na 180 cm délku na nohy
 • (10) kusů, dlouhých 45 cm jako přední opěry pod police
 • (10) kusů, dlouhých 25 cm jako boční opěry pod police

Také nařežte 35 ks latí 1,25 x 5 cm na délku 35 cm na příčky polic.

RADA: Pokud neseženete přímo tyto latě, použijte stavební lať S4S. S4S znamená, že je obroušená na všech stranách.

Krok 2. Všechno obrousit

Všechno obruste dohladka pomocí brusky BLACK+DECKER a brusného papíru o zrnitosti 120. Zaoblete všechny hrany a okraje, aby byly hladké a bez třísek.

Krok 3. Předvrtejte si vodicí otvory do příček polic

Pomocí vrtačky BLACK+DECKER Drill/Driver a vrtáku 1/8” předvrtejte vodicí otvory na obou koncích latí. Otvory vrtejte v rovnoměrných vzdálenostech do středu latě 2,5 cm od konce. RADA: Vodicí otvory by měly být o něco menší než je průměr šroubu, aby se dřevo neštípalo. Velikost otvorů musí být dostatečně malá, aby se v nich pevně uchytily závity.

Krok 4. Montáž podpěr polic

Položte dvě podpěry o délce 45 cm rovnoběžně 30,5 cm od sebe. Na konce dvou 25 cm dlouhých podpěr naneste lepidlo a vložte je mezi 45 cm dlouhé podpěry. Vyvrtejte dva vodicí otvory skrz 45 cm dlouhé podpěry vrtákem 1/8”. Spojte podpěry do obdélníku o rozměrech 35 x 45 cm a zpevněte ho šrouby 89 mm. Zbývající čtyři policové podpěry smontujte stejným způsobem.

Krok 5. Montáž příček

Na konce dvou příček najednou naneste lepidlo ve velikosti čtverce o straně 2,5 cm. Začněte na obou stranách nosného rámu police, příčky klaďte kolmo k 45 cm stranám rámu tak, aby lícovaly s jeho vnějšími stranami. Příčky připevněte k obdélníkovému rámu pomocí 32mm šroubů skrz vodicí otvory. Připevněte dalších pět příček do prostoru mezi vnějšími příčkami a zachovejte mezi nimi mezery 1,5 cm. Stejným postupem dokončete zbývající police.

RADA: Uřízněte si distanční blok o šířce 1,5 cm a podle něj skládejte příčky, usnadní vám to práci.

Krok 6. Vyznačení poloh polic

Všechny čtyři nohy o délce 180 cm umístěte na rovnou plochu rovnoběžně vedle sebe se zarovnanými konci. Měřte od spodního konce k hornímu a každých 40 cm udělejte značky, celkem čtyři. Pomocí tesařského úhelníku udělejte linku přes zbývající nohy pro vyznačení středu police. Potom pomocí úhelníku vyznačte linku kolem každé nohy.

RADA: Horní police bude zarovnaná s horními konci noh, není ji třeba proto vyznačovat.

Krok 7. Montáž polic se dvěma nohami

Dvě nohy položte souběžně na rovný povrch 35 cm od sebe. Na horní plochy naneste lepidlo v místě vyznačené linky pro polici. Polici umístěte na nohy tak, aby 45 cm dlouhá podpěra byla proti nohám a vystředěna na vyznačené lince umístění polic. Vnější okraje police musí být v jedné rovině s vnějšími stranami nohou. Vyvrtejte vodicí otvor skrze 45 cm dlouhou podpěru, otvor udělejte v šikmém úhlu do středu nohy. Otvor do podpěry police veďte tak, abyste nenarazili na šrouby nosného rámu police. Připevněte podpěru ke každé noze pomocí šroubů do dřeva 85 mm. Zbývající police připevněte stejným způsobem.

Krok 8. Montáž zbývajících noh

Položte obě zbývající nohy paralelně na rovný povrch 35 cm od sebe. Naneste lepidlo stejným způsobem, jak je uvedeno výše. Zdvihněte již smontovanou část regálu, obraťte ji a umístěte na zbývající nohy. Police vyrovnejte podle vyznačené linky. Vyvrtejte šikmé vodicí otvory a připevněte police pomocí šroubů 85 mm.

Krok 9. Konzervace a ochrana

Měkkým hadříkem naneste lazuru a nechte ji vyschnout podle pokynů výrobce. Potom sprejem naneste slabou vrstvu laku a opět nechejte podle pokynů vyschnout. Potom vše ještě jednou přebruste brusným papírem o zrnitosti 180 a opět nastříkejte slabou vrstvu laku.