Jak pověsit obraz

Úroveň dovedností: Začátečník

Jestli se vám už někdy povedlo udělat šest děr do zdi, než jste pověsili obraz, tak víte, co je to frustrace.

Většina z nás to zažila a nikdo netouží potom, aby si to zopakoval. Dobré zprávy! Pokud se budete řídit následujícím postupem a používat správné nářadí, pověsíte obraz bez zbytečných děr.

Před volbou nářadí si prostudujte velikost a tvar vašeho pokoje. Designéři a dekoratéři často doporučují umístit střed obrazu nebo zrcadla do úrovně očí – 142,5-150 cm nad podlahu, ale to je jen rada, nikoliv nepřekonatelné pravidlo. Pokud umísťujete zrcadlo za příborník nebo obraz nad krbovou římsu, řiďte se při jejich umísťování stylem pokoje a smyslem pro rovnováhu.

Pokyny krok za krokem

Krok 1. Vyznačte 20 cm dolů na obou stranách rámu

Na obou stranách rámu si vyznačte 20 cm odshora směrem dolů. Kupte si závěsy ve tvaru D nebo přímo háčky na obrazy s odpovídající nosností pro dané zrcadlo nebo obraz (údaje na balíčcích s háčky uvádějí doporučený rozsah hmotnosti).

Krok 2. Nebozezem nebo šídlem udělejte otvor v místě značky

Připravte si závěsy a šídlem na každé značce udělejte otvor. Potom do vyznačeného otvoru nainstalujte závěsy nebo háky, pevně dotáhněte. Zopakujte tento postup i na druhé straně.

Krok 3. Použijte oboustranné samolepicí pásky

Do každého rohu dejte oboustrannou samolepicí pásku.

Krok 4. Použijte hledač sloupků pro vyhledání sloupků ve zdi

V místě, kam chcete pověsit rám, dejte kus pásky do odpovídající výšky naměřené od podlahy (obvykle ve výšce 142,5-50 cm v závislosti na rozměrech místnosti). Podle návodu výrobce použijte vyhledávač sloupků a vyznačte si na pásce jejich polohy.

Krok 5. Změřte a vyznačte předpokládaný střed rámu

Změřte šířku rámu a hodnotu vydělte dvěma – výsledek bude středem vašeho rámu. Na pásce si vyznačte střed rámu a potom vyznačte hrany rámu vypočtené od středu na obě strany. Pokud je to možné, vyrovnejte rám tak, aby tyto tři značky byly vedle značek sloupků.

Krok 6. Vyměřte 20 cm směrem dolů od rámu pro umístění závěsů

Změřte 20 cm směrem dolů od bočních značek rámu pro umístění závěsů. Pokud nejsou k dispozici sloupky, zašroubujte do zdi samořezné dutinky (viz obrázek) a do nich šrouby. Pokud jsou k dispozici sloupky, zašroubujte do nich šrouby rovnou.

Krok 7. Zahákněte závěsy/háčky na šrouby

Zahákněte závěsy nebo háky za šrouby na zdi. Váš obraz by měl nyní viset rovně a bezpečně bez nutnosti oprav zbytečných děr.

Krok 8. Aplikace silikonového těsnění proti poškrábání zdi (volitelné)

Filcové podložky v každém rohu obrazu udržují obraz v rovině a zabrání poškození obrazu. Pokud nemáte žádnou po ruce, nezoufejte, silikonové těsnění udělá stejnou službu. Do každého rohu rámu dejte kapku těsnění (ve velikosti gumy na tužce). Jakmile těsnění zaschne, můžete obraz pověsit.