Domácí puzzle – skládačka vyřezaná přímočarou pilou

Úroveň dovedností: Střední

Rodina si s touto dřevěnou skládačkou užije spoustu zábavy.

Podporujte tvořivost a umění práce se dřevem u vašich dětí tímto rodinným projektem, který můžete realizovat a užívat si jako tým. Naučte děti měřit, rýsovat, brousit a kreslit, ale řezání nechte na dospělých.

Pokyny krok za krokem

Krok 1. Vyměření a vyznačení mříže skládačky

Na překližce narýsujte základ skládačky ve formě rovnoměrné mříže. Změřte vyznačte svislé a vodorovné přímky, v tomto případě o šířce 20 cm po krajích desky a tyto body spojte pomocí vodovážné latě. Na překližce tak vznikne 36 čtverců, ze kterých se vyrobí skládačka.

Krok 2. Vytvoření šablon pro zámky puzzle

Nejrychlejší a nejkonzistentnější způsob tvorby zámků puzzle je pomocí šablony. Výrobu urychlíte tím, že z kartonu vystřihnete čtyři až šest tvarů a přizvete si o pomoc přátele nebo členy rodiny, se kterými společně zdoláte další kroky. Podél okrajů kartonu nakreslete několik libovolných oblých tvarů a vystřihněte je. Vyhněte se příliš složitým tvarům s mnoha zaobleními nebo ostrými tvary a velikost držte do 1/3 čtverce mřížky.

Krok 3. Obkreslení šablon na mřížku skládačky

Tužkou obkreslete šablony zámky minimálně na tři strany každého čtverce s výjimkou vnějších hran. Zámek může směřovat k vnitřku nebo vnějšku čtverce, s rovným okrajem zarovnaným s čárou mřížky, aby se vytvořily klasické puzzle zámky nebo průniky do každého kusu. Použijte všech tvarů šablon a ty nepravidelně střídejte.

Krok 4. Vyříznutí kusů skládačky

Upevněte překližku na pracovní plochu nebo na kozy narýsovanou stranou nahoru. Začněte v jednom rohu, přímočarou pilou s pilovým listem s jemným ostřím na dřevo pomalu vyřezávejte po narýsovaných liniích. S řezáním nespěchejte, na řezu by se štípaly třísky. Při řezání záhybů pilu nepřetáčejte a celou dobu řezání ji vždy držte oběma rukama. Při práci zjistíte, že přístup k řezu z jiného úhlu vám umožní dokončit řez mnohem pohodlněji.

Krok 5. Obroušení hrubých hran

Velké díly skládačky budou do sebe lépe zapadat, když zaoblíte pomocí vibrační brusky ostré hrany. Nos vibrační brusky je ideální pro broušení vnitřních hran zámků a průniků.

Krok 6. Přebroušení povrchu

Po obroušení hran každého jednotlivého kusu přebruste sestavenou skládačku po celém povrchu. Tím odstraníte zbývající linky nebo otřepené hrany po řezání. Ze všech povrchů odstraňte piliny pomocí čistého hadříku.

Krok 7. Sestavení puzzle a pokreslení

Sestavte puzzle a nakreslete hrubý náčrt nebo vzor tužkou nebo olejovým pastelem a potom teprve použijte akrylátovou barvu. Olejové pastely na dřevo malují dobře a lze je také použít ke zvýraznění kontrastních obrysů tvarů nebo zvýraznění detailů dokončené skládačky. Vytvořte společnými rodinnými silami mistrovské dílo!

Rada: Pokud nakreslíte menší vzory nebo identické na více čtvercích, bude skládání puzzle složitější.

Krok 8. Nastříkejte průhledným lakem

Konzervujte nakreslenou skládačku lehkou vrstvou polyuretanového průhledného spreje. Zvolte voděodolný a nastříkejte všechny plochy, ochráníte tak skládačku proti vlhkosti.

Krok 9. Sestavení skládačky

Přeneste skládačku na prostorné místo, jako je obývací pokoj nebo dvorek, kde se může shromáždit celá rodina.

Krok 10. Uložení skládačky

Skládačku skladujte v suchu, nejlépe v laťové bedně uvnitř domu.